proklad logo TSA

PREZENTACE

2. výletu do Písečné

ve čtvrtek 21. března 2024


Na začátku v Dobrouči

Na startovišti a srazičti byli první benátští, kteří neriskovali veřejnou dopravu a přijeli autem. Teprve dobu po nich přiběhl od busu dnešní vůdce Pépi.

Porada před startem

Po jistém napínání se zpožděním vlaků, dojeli jedním naposled choceňáci a další oušťák Eda, bylo nutné ozřejmit funkce, bychom mohli vyrazit.

Na zelené

Pépi se až po jistém zdráhání ujal své úlohy a vedl nás od kolejí na západ k Orlici, za níž se nachází kus Hnátnic v podobě Valdštejna.

Ve Valdštejně

Tady nám Pépi odpustil prohlídku sochy sv. Antonína Paduánského, protože jsme si ji odbyli posledně a mohli jsme proto hned pokračovat k Šušku.

Údolí Potočnice

Činilli jsme tak po zelené, po úpatí lesa a vedle potoka Potočnice, která nad Žampachem pod kopcem Kozincem pramení.

Údolí Šušku

Jinak od Valdštejna jsme šli na sever po levém břehu Potočnice, ač to nebylo tím, že jsme ji měli po levé ruce;-)

Na pravém břehu

Kousek pod Šuškem jsme vyzkoušeli i druhý břeh, čehož hned využil Pépi, by se nás opět snažil nalákat do Hnátnice, kam nás chtěl mermomocí svést.

U Šušku

Neuspěl! Jednomyslně jsme odolali a trvali na Písečné, díky čemuž jsme se mohli přesvědčit, že rybník Šušek byl vypuštěný.

Nad Šuškem

Na konci Šušku jsme se rozdělili, dobrodružnější část výletníků se trhla a šla prozkoumat lovné ryby v bezejmennem rybníku vlevo pod lesem.

U Živé vody

Místo ryb se vrátili se zvěstí o žábách, které tu viděli. Ty je tak zaujaly, že si nevšimli studánky vedle. Umřou jako já, taky jsem se zapomněl napít;-(

U rybníčku

Poněkud neuspořádaně jsme doputovali na dolní konec Písečné, kde u dalšího rybníku, sic malého, nastal velký zlom v našich záměrech.

Na červené

Usoudili jsme se, že rybníček z Písečné nám stačí a rozhodli se dojít po červené, která tu křižuje zelenou, až do Letohradu.

V Pustinách

Byli jsme za to odměněni dechberoucím stoupáním, z kterého jen jak to šlo museli jsme se chvíli vzpamatovávat, abychom mohli do Pustin.

Pod Mechnáčem

Čehož využil Pépi, ký se nevzpamatovával, nýbrž bystře ztratil. Tudíž inerci Pustin i následné další stoupání na Mechnáč jsme absolvovali bez něj.

V lipové aleji

Když jsme nahoře u křížku odpočívali, objevil se Pépi, který se z Pustin vynořil, by se zas ujal fukce a vyhnal nás na pouť ke svatému Jánu.

U Muchovy vyhlídky

Ani jsme neprotestovali, neb cesta příjemně klesala a asi po 300 metrech vlevo poskytla výhled na Letohrad, vpravo údajné vyhlídky na Kyšperk;-)

Na Kopečku

Na konci nás pak vítala krásná, desetiboká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého s pětistranným ambitem. Žel zavřená.

U zámecké zahrady

Následoval svižný sešup (18 m/100 m) k horní části zámecké zahrady. U ní někteří výletníci nevydrželi a aby byli první v parku, přelezli zeď.

V Zámecké restauraci

My ostatní jsme do parku vstoupili spořádaně brankou naproti hřbitovu a byli jsme proto dřív na pivu v Zámecké restauraci. Byla skvělá! (Ta piva.)

Na zámku v Letohradě

Leč ceny jídel se nám jevili mimo naši ochotu i přes náš hlad. Nezbylo táhnout dál, v našem případě na letohradský Václavák.

Na Jilemnického

Z Václavské náměstí jsme se spustili ulicí Jilemnického k Novému Dvoru a dle něj dál k nádraží, kde se nalézá vyhlášená nádražní restaurace.

Na Tyršově

Než jsme tam dospěli, čekaly nás jisté peripetie v podobě hospody U Forchů a nóbl restaurace Skipi, neb jsme si chtěli závěrečné občerstvení zasloužit;-)

V nádražce

Na druhý pokus jsme zakotvili v letohradské nádražce a dali si dobrý oběd, překvapivého Březňáka a nechali si ujet první vlak!

Konec a peronu

Bylo nám tu skvělě a čas plynul jak řeči, které jsme vedli. Až druhý možný spoj nás zlákal, abychom nástupem do vlaku ukončili dnešní výlet.


Zpět